Wymiana z Hiszpanią

WYMIANA POLSKO- HISZPAŃSKA ZE SZKOŁĄ RIBALTA

Z Marizą Falco, która uczy przyrody i biologii, poznałam się w trakcie kursu metodycznego Inquiry- based teaching w Dublinie.

Już tam zadecydowałyśmy, że zorganizujemy wymianę
uczniowską, która będzie stanowić nie tylko wspaniałą przygodę, ale też pozwoli naszym uczniom rozwinąć kompetencje językowe, przybliży kulturę naszych krajów, pozwoli poznać inne systemy edukacji oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.
Jako, że zorganizowanie takiej wymiany to nie lada przedsięwzięcie do współpracy zaprosiłyśmy Betty Ferran Sales i Brygidę Rajcę, nauczycielki angielskiego.
Szkoła Ribalta znajduje się niedaleko Walencji, w miejscowości Castellon. To szkoła ze stuletnią tradycją, mieszcząca się w zabytkowym budynku w centrum miasta. W trakcie pobytu zostaliśmy oficjalnie powitani nie tylko przez uczniów, nauczycieli, dyrekcję, ale nawet samą panią burmistrz.
Aby przybliżyć nam historię oraz kulturę swojego regionu Hiszpanie zabrali nas na kilka wycieczek w najbliższej okolicy między innymi do Walecji czy Morelli, gdzie mieliśmy również okazję poćwiczyć angielski, jako że językiem wymiany był angielski.
W trakcie wymiany uczniowie uczestniczyli również w zajęciach przedmiotowych, głównie języka angielskiego oraz mieli okazję dokładnie zwiedzić budynek szkolny, poznać panujące tam zwyczaje i przyjrzeć się z bliska codziennej rzeczywistości szkolnej. Zakwaterowani byli u rodzin hiszpańskich i z nimi się stołowali na co dzień, z licznych relacji wynika, że bardzo im smakowała kuchnia hiszpańska, a rodziny ciepło i serdecznie się nimi zajmowały.
Ciekawym punktem wymiany były prezentacje uczniowskie, z których mogliśmy się dowiedzieć interesujących faktów dotyczących regionu , jego historii, historii szkoły oraz uczniowskich inicjatyw w ramach przedmiotu pokrewnego do naszej przedsiębiorczości.
Czekamy na naszych przyjaciół teraz w Bielsku, a oni odwiedzą nas niebawem, bo już w kwietniu :)

Agnieszka Bil

Zdjcie  AGa