Wymiana polsko-niemiecka

agata1Polsko-niemiecka wymiana uczniowska między LO im. Stefana Żeromskiego, a Gymnasium am Stoppenberg w Essen/Niemcy.

Pierwszego lutego 2019r (tj. piątek) gościliśmy 20 osobową grupę uczniów niemieckich wraz z opiekunami. W tym dniu odbyły się zajęcia integracyjne na terenie naszej szkoły, a później kontynuując integrację jeździliśmy wszyscy (uczestnicy polscy i niemieccy) na łyżwach.

Kolejny dzień był tzw. dniem rodzinnym. Opiekunowie spędzili ten dzień
w Cieszynie (polskim i czeskim), a młodzież np. w górach, w Bielsku, Go-Jumpie itp.

W niedzielę pojechaliśmy do Krakowa, gdzie spędziliśmy 3 dni. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, Fabrykę Schindlera, byliśmy na kręglach i pysznych zapiekankach w dzielnicy Kazimierz. Wróciliśmy do Bielska w późnych godzinach wieczornych.

W środę spotkaliśmy się wszyscy w szkole i zostaliśmy oficjalnie przywitani przez Pana Dyrektora. Młodzież niemiecka miała okazję poznać naszą szkołę oraz wziąć udział w lekcjach.

Następnie podsumowaliśmy nasze spotkanie oraz program pobytu
i ustaliliśmy wstępnie termin rewizyty. Był czas na posiłek przed podróżą
i o godzinie 16.30 grupa niemiecka pojechała do domu.

Spotykamy się już od ponad 18 lat dwa razy w roku.

Wymiana polsko-niemiecka to świetna możliwość kontaktu z rówieśnikami, poznanie nowych ludzi i miejsc oraz na przełamanie barier językowych.

Organizacja wymiany jest możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu z PNWM (Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie).Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe.

(tekst: Agata Siemiątkowska)

agata2