„nieczuli w słuchających prochach”

Konkurs Poetycki im. Prof. Anny Węgrzyniak

20 maja 2024 roku jury, pod przewodnictwem prof. Marka Bernackiego, ogłosiło wyniki drugiej edycji konkursu zorganizowanego przez Katedrę Polonistyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Zdobywczynią pierwszej nagrody, za wiersz "nieczuli w słuchających prochach", została nasza uczennica Alicja Antoniewska, a nasz absolwent Stanisław Bucior otrzymał wyróżnienie pierwszego stopnia za wiersz "Pielgrzymowanie". Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom i osobom wyróżnionym miało miejsce w niedzielę 2 czerwca podczas XXIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki na terenie Parku Słowackiego w Bielsku-Białej.

 

„nieczuli w słuchających prochach”

 

czasami w codzienność wdziera się siła

ta sama, która podrywa wiatr do wiecznego pędu (jeśli coś jest wieczne) 

każe kotom udać się na tułaczkę

(jeśli życie nie jest wystarczającą tułaczką)

sprawia, że klepsydra przywołuje jednoznaczne skojarzenia 

(zakładając, że nie wszystko przemija)

 

dziś bez pytania wpełza do mojej szafy 

czekając na moment, aż otworzę usta

i będzie mogła pożreć je od środka 

wyssać cały róż i zostawić wiśniowy kleks

zobojętniając na cierpienia innych barw

 

czasami płata też figle 

wtedy na jakiś czas barwi drzewa

aby stały się niejasno bordowe, ogniste 

przygasająco palisandrowe 

 

spętani przez nią nie mają powodu do śmiechu 

(jeśli może pętać, a nie kraść tłumy) 

płyną z nurtem 

poprawnego czasu 

(jeśli ma on jakiekolwiek znaczenie)

pozostawieni sobie 

(jeśli jeszcze istnieją)

SREBRNE WILKI

SREBRNE WILKI DLA „TO(NIE)NAWYK” I „HETO”

W dniu 23 maja uczennice naszej szkoły miały okazję pojechać do Warszawy na Wielką Galę Olimpiady Zwolnionych z Teorii. To uroczystość budząca ogólnokrajowe zainteresowanie, na którym wyłaniane są najlepsze projekty społeczne. Konkurs miał rangę wojewódzką i krajową. Wydarzeniu prestiżu dodało przemówienie prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego oraz wiceminister edukacji, Katarzyny Lubnauer.

 

Uczennice klasy 3d i 3b z projektu „To(nie)nawyk” oraz uczennice klasy 2b z projektu „HETO” otrzymały nagrody za najlepsze projekty w skali województwa śląskiego. Projekt „To(nie)nawyk” zajmował się szerzeniem informacji o mało znanych zaburzeniach psychicznych – BFRB. Projekt „HETO” pomagał w nauce do egzaminu ósmoklasisty oraz udzielał korepetycji.

Jest to wielkie osiągnięcie, z którego dziewczyny mogą być bardzo dumne.

Warsztaty PAKS po raz kolejny

Warsztaty w Klinice Serca

 

W dniach 17-18.04.2024, dwie uczennice naszej szkoły z klasy 2b miały przyjemność wziąć udział w warsztatach z kardiologi i kardiochirurgi dla licealistów, które były organizowane po raz kolejny przez American Heart of Poland w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku Białej. 

Pierwszego dnia nasze uczennice miały okazję przyglądać się zabiegowi wymiany zastawki w sercu metodą małoinwazyjną oraz brały udział w zajęciach z szycia chirurgicznego. Na koniec dnia wraz z innymi uczestnikami warsztatów mogły spróbować badać echo serca.

Kolejny dzień obejmował wizytę na sali operacyjnej podczas zabiegu na otwartym sercu, co zdecydowanie wszystkim się odobało najbardziej i wywarło największe wrażenie, a zakończył się profesjonalnym kursem pierwszej pomocy wraz z uzyskaniem stosownego certyfiaktu. Podczas tych dwóch dni dziewczyny spędziły czas w świetnej atmosferze w gronie specjalistów od kardiologi i kardiochirurgi oraz równieśników, a wrażenia z  pobytu w PAKS zostaną z nimi na długo.

 

Zorza nad 3LO

Zorza nad Żeromskim

XXII Olimpiada Znajomości Afryki

Miłosz Podyma laureatem Olimpiady Znajomości Afryki.

10 i 11 kwietnia 2024 roku w Oblackim Centrum Młodzieży Niniwa w Kokotku odbyły się eliminacje centralne (ogólnopolskie) Olimpiady Znajomości Afryki. Do Kokotka przyjechało 75 finalistów reprezentujących wszystkie województwa. Tytuł Laureata uzyskało 15 uczniów, a Miłosz uzyskał najlepszy wynik w Polsce: 1 miejsce.

GRATULUJEMY zaszczytnego wyniku.