EUROWEEK 2023

W dniach od 6 do 10 listopada dziesięciu uczniów naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w międzynarodowym programie Euroweek – Szkoła Liderów, mającym na celu szlifowanie umiejętności językowych, poznanie nowych kultur i ćwiczenie pewności siebie. Agnieszka, Ewa, Matylda, Gosia, dwie Martyny oraz Robert z klasy 3e, Julia i Maja z 3d, a także Emilia z 3c pod opieką Pani Magdaleny Piechy spędzili 5 dni w malowniczo położonym Międzygórzu, uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez młodych wolontariuszy z państw takich jak Kolumbia, Polinezja Francuska, Turcja czy Włochy.

E17 E14

E4E3E13

Uczniowie mieli szansę nauczyć się narodowych tańców i wyrażeń z całego świata, a wieczorne występy pomogły im rozwinąć umiejętności pracy w grupie i działania pod presją czasu. Nauka angielskiego w praktyce połączona z pełną energii atmosferą stworzyły naprawdę niezapomniane przeżycia i wiele cennych wspomnień.

E6

Nie bez znaczenia była także integracja. Uczniowie pogłębili więzi między sobą, a także nawiązali przyjaźnie z rówieśnikami z Wrocławia i Bochni, razem z którymi uczestniczyli w warsztatach.

E1 E8

Uczestnicy warsztatów Euroweek skorzystali także z pięknej pogody, wybierając się na spacer w okolice zapierającego dech w piersiach wodospadu Wilczki ,w okoliczne góry i do Ogrodu Bajek położonego na zboczu Lesieńca.

E5 E7

E11 E12

Niestety, nadeszła godzina wyjazdu. Do zobaczenia za rok???

E10 E2

Wymiana włoska 2023

Siamo tornati!

Tak można by w skrócie opisać to, co działo się w dniach 20.09 - 4.10 z udziałem 14 uczniów naszej szkoły pod opieką  Pani Magdaleny Lubickiej-Bajor i Aleksandry Krzystolik. Wówczas miała miejsce wymiana uczniowska do Włoch, pierwsza po przerwie wywołanej pandemią. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem pobytu w Italii, dokładnie w Mondoví, czyli w malowniczym miasteczku w regionie Piemont, które gościło uczniów Żeromskiego już w przeszłości. Tam młodzież mieszkała we włoskich domach i miała okazję od środka poznać zwyczaje panujące w tamtejszych rodzinach.

Należy wspomnieć, że pierwszym elementem wizyty były warsztaty w miejscowym Liceum, które to odnowiło współpracę z naszą szkołą po kilku latach. Tego samego dnia uczniowie zwiedzili rynek, a także zostali przywitani przez dyrektora i burmistrza miasta. Po serdecznej wymianie uprzejmości i upominków wyruszyliśmy w kierunku Vicoforte. Tam od stóp do głów obejrzeliśmy imponująca kopułę. Następną stacją na trasie zwiedzania był Turyn. Stolica regionu ukazała nam wyjątkowe centrum, a oprócz niego uczniowie odwiedzili muzeum kina. Miasto można było podziwiać także z dużej wysokości, a to dzięki panoramie znajdującej się na szczycie wieży Mole.

Sobota na sportowo. Uczniowie w centrum sportowo-rekreacyjnym "Sporting" mogli sprawdzić swoje umiejętności grając w piłkę nożną, siatkówkę czy popularnego we Włoszech padla. Miał również miejsce mecze włosko-polskie. Bilans starć? Sprawiedliwie, remis. Kolejne dni również minęły aktywnie, choć w nieco innych okolicznościach przyrody. Najpierw uczniowie wyruszyli w góry, gdzie odbył się piknik, więc głównym punktem programu była możliwość spróbowania wielu włoskich smakołyków domowej roboty. O otaczających widokach nie ma co pisać, niech przemówią zdjęcia... Następnie autobusem grupa pojechała nad Morze Liguryjskie, nad którym spędzono większość dnia, odpoczywając i opalając się. Później autobus pokierował uczniów do miejscowości Savona. Pogoda dopisała.

Przedostatnim elementem pobytu we Włoszech była wizyta w winnicy i zwiedzanie muzeum wina, które dla Włochów stanowi część codzienności, czy wręcz stylu życia. Rozdział pt. "Włochy" zakończono w Mediolanie. Była to odpowiednia pora na odzieżowe zakupy, ze względu na panujący tydzień mody.

Wypadałoby również wspomnieć o pięknej katedrze Duomo oraz ogromnym rynku. Nadszedł czas na przylot do Polski. Do Polski przylecieli także Włosi, więc tym razem rolę się odwróciły. Przez kolejny tydzień oni poznawali polską kulturę, jedzenie i język. Czas wolny spędzali w obcych dla siebie, choć już nie tak do końca, rodzinach. Zwiedzanie zaczęło się od oprowadzenia po Bielsku-Białej, potem odbywały się warsztaty w Punkcie 11, a popołudniem wszyscy wspólnie zagrali w kręgle. Kolejny dzień był dla Włochów interesującym doświadczeniem w naszej szkole. Pani Dorota Szkucik przeprowadziła lekcje historii o tym, co łączy oba państwa. Natomiast Pan Gach przygotował zajęcia interaktywne z języka angielskiego o jedzeniu, które pozwoliły poznać Włochów lepiej. W tym dniu odbył się również rewanż meczu polsko-włoskiego w siatkówkę. Przewaga własnego boiska zadecydowała. Następne dwa dni poświęcono na wycieczki po śląsku. Uczniowie zwiedzili Katowice oraz Cieszyn, więc mogli zobaczyć dwa różne, choć na swój sposób wyjątkowe miasta. Nie obyło się również bez wyjścia w góry, bowiem na Klimczoku ognisko dało możliwość relaksu przy dobrym jedzeniu i spokoju natury. Kolejną stacją był Kraków, gdzie zwiedzano muzea, spacerowano po starym mieście, próbowano regionalnych potraw i podziwiano architekturę. Po noclegu pozostała ostatnia atrakcja - kopalnia soli w Wieliczce. Wymiana pozostawi po sobie w głowach jej uczestników pozytywne wrażenia. Pozwoliła ona poznać wiele sympatycznych osób, skosztować innej kultury (dosłownie i w przenośni) a przede wszystkim rozwinąć swoje umiejętności językowe. Z pewnością dała ona też mnóstwo okazji to uśmiechu na twarzy. Alla prossima

Kamil Zwardoń

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Klub Miłośników Kina „Retrospekcje”

Klub Miłośników Kina „Retrospekcje”

Jako strumień danych, filmy zostaną wrzucone do worka razem z innymi rzeczami i zredukowane do bycia "contentem". Ten termin tylko udaje, że podkreśla kreatywność, naprawdę trywializując różnicę między tymi dwiema formami, co jest tak istotne zarówno dla twórców, jak i widzów. Content może być rozpowszechniany na telefony, zegarki, dystrybutory na stacjach benzynowych i wszystkie inne ekrany. W ten sposób kina mają się stać po prostu jedną z tych "platform", tyle że z większymi ekranami i miejscem na kubek obok fotela. – Pisze Christopher Nolan (reżyser m.in. Incepcji, Dunkierki czy Mrocznego Rycerza) w artykule dla The Wall Street Journal, komentując postępujący proces cyfryzacji produkcji kinowych. Tłumaczenie za: naekranie.pl

W istocie rozwój tzw. platform streamingowych i mediów społecznościowych przyczynił się zarówno do popularyzacji i masowej dostępności dzieł filmowych, ale także do skrócenie ich formy, uproszczenia przekazu i pozbawienia swoistej otoczki ‘sacrum’ towarzyszącego spotkaniom z największymi twórcami sztuki kinowej. Ideą przyświecającą naszemu Klubowi, jest więc próba przywrócenia atmosfery sprzyjającej refleksji i dyskusji na tematy podejmowane przez wybitnych twórców w dziejach kinematografii. Nie szybkość i łatwość przekazu jest zatem przedmiotem naszego zainteresowania, raczej dociekliwa analiza treści w poszukiwaniu esencji danego dzieła.

Spotkania Klubu Miłośników Kina „Retrospekcje” odbywają się raz w miesiącu w godzinach popołudniowych pod opieką nauczycielki – D. Szkucik. Zapraszamy!

„NaBakier”

Szkolne Koło Debat Oksfordzkich „NaBakier”

 

Bardzo młode, bardzo pomysłowe i bardzo zaangażowane społecznie grono uczniów Żeromskiego, zaprasza na cotygodniowe spotkania Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich. Na zajęciach uczymy się teorii dotyczącej debatowania, przede wszystkim jednak spieramy się, szukamy kompromisów, uczymy się skutecznie argumentować, słowem – debatujemy. Jeśli chcesz być z nami trochę „NaBakier”, przyjdź na nasze zajęcia w piątki o 7:30. Opiekunem koła jest Pani D. Szkucik.

Pierwszy Dzień z Pasją 2023

Dzień z Pasją 2023. Dzień I

13 września w naszej szkole odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie pod hasłem „Dzień z pasją”. Tym razem odwiedził nas absolwent Żeromskiego Jan Herzyk, student VI roku medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Poprowadził on wykład dla klas „B”, który podejmował 3 bardzo ważne i praktyczne tematy:

  • objawy i profilaktyka nowotworów,
  • zażywanie antybiotyków – zwyczaj czy konieczność,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego.

Uczniowie bardzo docenili wykład i przy tej okazji zdobyli wiele cennych informacji o bliskiej im tematyce. Po wykładzie, chętni mogli porozmawiać osobiście z panem Herzykiem na tematy dotyczące zdrowia oraz studiów.

Już wkrótce dzień II.