Reading the City w praktyce

Reading the City w praktyce, czyli wycieczka naukowa śladami kultury żydowskiej w Bielsku Białej

13 listopada klasy 1D i 1C pod opieką pani Barbary Wesołowskiej i pani Katarzyny Jakubiec odwiedziły miejsca w Bielsku-białej związane z kulturą żydowską. Byliśmy na Cmentarzu Żydowskim, gdzie poznawaliśmy jego losy oraz historię ludzi na nim spoczywających. Drugim punktem był budynek obecnego Liceum KTK, na ulicy Krasińskiego, gdzie mieściła się szkoła podstawowa dla żydowskich dzieci i w okolicach galerii BWA, gdzie stała przed II wojną światową synagoga w Bielsku.

Podczas tych zajęć młodzież poznawała wybrane zwyczaje i tradycje żydowskie, mogła zapoznać się z nazwiskami architektów tworzących wizerunek naszego miasta.

Poznawała wybrane epizody historii miasta i w praktyce zapoznała się z nowymi terminami takimi jak: macewa, aedicula, obelisk, stella, kolumna. Omawialiśmy, a potem odszukiwaliśmy na nagrobkach takie symbole jak: gwiazda lub tarcza Dawida, palma/ drzewo, dłonie złożone w geście błogosławieństwa, dzban i misa, kwiaty i inne rośliny, korona, lwy, sierp i młot.

Nasza wycieczka naukowa związana była tematycznie z wizytą młodzieży z Izraela
z Modi`in, która miała miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego.

Jako nauczyciele wykorzystałyśmy wiadomości i umiejętności pracy z uczniami w terenie zdobyte podczas wrześniowego kursu „Reading the City” w ramach programu Power.