Nasi uczniowie w Erasmusie

Wczesnym rankiem, 2 grudnia przestąpiliśmy progi szacownej instytucji edukacyjnej, Caĝaloĝlu Anadolu Lisesi, szkoły mieszczącej się w historycznym sercu Stambułu , której początki sięgają połowy XIX wieku. Przywitali nas tam serdecznie nauczyciele i uczniowie, którzy od miesięcy przygotowywali program naszej wizyty.

szkoła

Po oficjalnym rozpoczęciu projektu, spacerze po szkole i przerwie na kawę ( lub herbatę, która jest narodowym napojem w Turcji) dowiedzieliśmy się wiele o historii i kulturze Turcji. Potem nauczyliśmy się szeregu niezbędnych w czasie naszego pobytu słów i zwrotów w języku tureckim. Dzień zakończył się wizytami na lekcjach.

day1-3

We wtorek czekała nas ciężka praca. Nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich przedstawili swoje prezentacje na temat doradztwa zawodowego. Następnie uczniowie prezentowali wyniki testów predyspozycji zawodowych. Dla wielu był to ogromny stres, ponieważ prezentacja wymagała mówienia po angielsku przed dużym audytorium.

PREZENTACJA

Środa to dzień przeznaczony na kontakt z „prawdziwą pracą”. Podzieleni na trzy grupy udaliśmy się do fabryki obuwia Ikizler, dealera samochodów Volvo i szpitala Sűreyya Paşa specjalizującego się w leczeniu chorób układu oddechowego. Każdy z uczestników miał okazję zapoznać się z warunkami pracy w tych miejscach, kryteriami przyjęcia,możliwościami awansu i rozwoju zawodowego.

volvo2

SZPITAL

buty

Czwartek-5 grudnia to kolejny dzień zajęć w szkole. Pan Mustafa Tunç udzielił nam cennych wskazówek jak pomóc sobie w wyborze ścieżki zawodowej i jak ubiegać się o pracę.Uczniowie tureccy przedstawili interesującą prezentację na temat tureckiego systemu edukacji, a na koniec mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z Panią YeşimVardar, menadżerem w jednym z największych tureckich banków.

SPOTKANIE

Piątkowe przedpołudnie spędziliśmy na terenie kampusu uniwersytetu Boĝaziĝi, jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Turcji. A po południu wszyscy świetnie bawiliśmy się na Erasmus + party. Niektórzy z nas okazali się utalentowanymi tancerzami i pod bacznym okiem instruktorów ( byłych tancerzy słynnego show Ogień Anatolii) przygotowali tradycyjny turecki taniec.

bogazici new

bogazici 2 new

dance

party

Sobota i niedziela to dni, kiedy cała grupa poznawała historyczne atrakcje i podziwiała z pokładu statku zapierającą dech w piersiach architekturę Stambułu. Odwiedziliśmy dwa imponujące ogromem meczety , Sułtan Ahmet i Sulejman, muzeum Haghia Sophia i pałac sułtański Topkapi. Udało nam się doświadczyć atmosfery dnia wolnego w czternastomilionowym mieście. Tłumy ludzi otaczające nas w każdym miejscu robiły niewiarygodne wrażenie.

rejs

bosfor

SUŁTAN AHMET

TOPKAPI

inside

free time

W poniedziałek przyszło nam się rozstać z tureckimi gospodarzami oraz z bułgarskimi i rumuńskimi partnerami.
Pobyt w Stambule trwał tylko 7 dni, ale wrażenia i wspomnienia pozostaną z nami na długo.