Termodynamika wokół nas z U.Śl.

W poniedziałek 11 kwietnia br. uczniowie drugich klas realizujących biologię i chemię w zakresie rozszerzonym, mieli okazję uczestniczyć w wykładzie pani dr hab.  Marzeny Dzidy, pracownika naukowego Wydziału Chemii U.Śl. i jednocześnie kierownika Zakładu Chemii Fizycznej. Mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu pt. "Termodynamika wokół nas". Przypomnieliśmy sobie 3 zasady termodynamiki oraz mogliśmy omówić ich przejawy w każdej dziedzinie naszego życia: podczas jazdy na łyżwach, jedzenia szarlotki czy w czasie gotowania wody w czajniku elektrycznym.
Wykład nie był jedynie teoretyczny, był połączony z doświadczeniem, które przeprowadził jeden z naszych uczniów. Było to interesujące urozmaicenie i pokaz spotkał sięze zrozumiałym zaintersowaniem słuchaczy. Celem doświadczenia było pokazanie ile energii tracimy gotując wodę w czajniku elektrycznym. Przeprowadzone pomiary i obliczenia pozwolił otrzymać ciekawe i ważne wnioski.

Dziękujemy Pani doktor za ciekawy wykład i poświęcony nam czas. Liczymy na dalszą współpracę z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

Anna Kubas i Kamila Pasternak kl. 2b