Europejski Dzień Języków Obcych 2022

Europejski Dzień Języków Obcych 2022

Dnia 26.09.2022 r., w odbył się w III LO po raz kolejny Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów na temat nauki języków obcych, funkcjonowania pamięci i mózgu oraz języka ukraińskiego. Prezentacje przedstawili uczniowie z klas dwujęzycznych. Uczniowie angażowali się również w praktyczne aktywności przygotowane na ten dzień. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie plakatu na temat języków obcych nauczanych w szkole. Najlepszy plakat wykonała klasa 1C. Doceniono również plakaty klas: 1A, 1D, 2D oraz 2E. Szczególnym zaangażowaniem uczniowie wykazali się podczas konkursu, którego celem było zaprezentowanie strojów symbolizujących kulturę krajów takich jak Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. W tym konkursie pierwsze miejsce ex aqueo zostało przyznane klasom: 1C, 1A oraz 1D. Dodatkowo za swoją kreatywność zostali docenieni indywidualni uczniowie: Marcel Szulc z 1F, Julia Gierszon
i Dagmara Olek z 1D, Antoni Kalita z 4A oraz Aleksander Bernien z 3E.

Po części artystycznej odbyły się dwa konkursy wiedzy. Pierwszy z nich nazwany Poliglota 2022 wymagał od uczniów wiedzy gramatyczno-leksykalnej, związanej z językami nauczanymi w szkole. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 50 pytań. Trudność pytań można ocenićsamodzielnie klikając poniżej:

POLIGLOTA 2022

W konkursie Poliglota 2022 uczniowie zajęli następujące miejsca:

 1. Aleksandra Dyla – 4A
 2. Davide Bensi-De Palma – 3 A
 3. Laura Trzcina – 1F
 4. Tymoteusz Przerwa-Tetmajer – 2A
 5. Urszula Krupa – 2D

Drugim konkursem, w którym uczniowie mogli spróbować swoich sił, był quiz kulturowy dotyczący tradycji i zwyczajów krajów, których języki są nauczane w naszej szkole. Niektóre z pytań były podchwytliwe, spróbujcie ocenić to sami, klikając w poniższy link:

Quiz KULTUROWY

W quizie kulturowym uczniowie zajęli następujące miejsca:

 1. Konrad Bagier – 2 E
 2. Bartłomiej Sygut – 3E
 3. Amelia Janik – 3C
 4. Urszula Krupa – 2D
 5. Franciszek Szopa – 3B

Po całodniowych zmaganiach wyłoniono zwycięzców.

Oto lista laureatów:

 1. 1C
 2. 2E
 3. 1D
 4. 2D
 5. 1A i 4A (ex aequo)

Wszyscy uczniowie, zarówno w konkursach indywidualnych jak i klasowych, zostali nagrodzeni, a sam udział dał wszystkim dużó satysfakcji.

Oto zdjęcia klasy 1C, która bezkonkurencyjnie wygrała tegoroczną edycję konkursu.