Wymiana POLSKO-NIEMIECKA 2022

Wymiana POLSKO-NIEMIECKA: ESSEN 2022

 

Najwięcej wspomnień z wymiany mieliśmy w drodze powrotnej.

Po czułych pożegnaniach na dworcu w Essen wsiedliśmy do autokaru i zaczęło się…. Każdy chciał coś powiedzieć, uff! wreszcie po polsku! Przekrzykiwaliśmy się dzieląc wrażeniami z 6-cio dniowego pobytu w Essen, gdzie mieszkaliśmy u naszych niemieckich rówieśników.

Do Essen przyjechaliśmy w niedzielę (25.09.2022) rano. Po zakwaterowaniu w rodzinach goszczących i krótkim odpoczynku spotkaliśmy się w szkole Gymnasium am Stoppenberg, wspólnie grillowaliśmy na otwartym terenie szkoły i braliśmy udział w różnych śmiesznych zabawach integracyjnych. Pomimo zmęczenia po podróży bardzo dobrze się bawiliśmy.

W poniedziałek (26.09.2022) pogoda nam nie dopisała i planowana wycieczka rowerowa została zastąpiona wizytą w Muzeum w dawnej kopalni Zollverein. Początkowo byliśmy zawiedzeni zmianą, ale wystawa pt. „Natura, kultura i historia Zagłębia Ruhry” o węglu, stali i pracy oraz o przyrodzie i historii okazała się dość ciekawa. W stołówce szkolnej zjedliśmy obiad, który składał się z jednego dania – ryż z sosem mięsnym, zestaw surówek i świeżych warzyw, owoce i deser. O 17tej spotkaliśmy się w kręgielni i graliśmy dwie rundy w mieszanych grupach polsko-niemieckich.

Wtorek (27.09.2022) spędziliśmy w Köln (Kolonia) – mieście oddalonym około 80 km od Essen. Było zimno, wietrznie i deszczowo, ale nie mieliśmy na to żadnego wpływu, więc nie zwracaliśmy uwagi na warunki atmosferyczne. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem oraz piękną gotycką katedrę, w której znajdują się relikwie Trzech Króli. W godzinach popołudniowo-wieczornych wróciliśmy pociągiem do Essen.

Środowa 28.09.2022 pogoda przedpołudniem pozwoliła na udział w atrakcjach w Klettergarten (Parku Linowych „Tree2tree”) w miejscowości Oberhausen. Po przeszkoleniu dotyczącym zasad korzystania z parku linowego mogliśmy podjąć wyzwanie na trzech trasach o zróżnicowanych stopniach trudności. Pokonaliśmy swoje słabości i dzielnie radziliśmy sobie nad ziemią. Po wspinaczce był czas na zasłużony posiłek, a już o 15tej byliśmy na wystawie pt.”Zerbrechliches Paradies” (tłum. kruchy raj) związanej m.in. ze zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. Wystawa przedstawiała zarówno piękno Ziemi, potężne siły natury, różne obszary życia jak też niszczycielską rolę człowieka i problem związany ze zmianami klimatycznymi.

W czwartek (29.09.2022) pojechaliśmy pociągiem do Gelsenkirchen. Pogoda była piękna, więc 3 godziny w ogrodzie zoologicznym ZooZoom były czystą przyjemnością. Szczęśliwe zwierzęta chętnie pojawiały się na wybiegach i prezentowały dumnie i okazale.­­ Zoo podzielone jest na 4 strefy tematyczne/klimatyczna, np. Alaska, Afryka, Azja i posiada około 600 zwierząt. Do Essen wracaliśmy pociągiem, a wieczorem o godzinie 19.30 byliśmy na niesamowicie emocjonującym widowisku muzyczno-tanecznym do muzyki zespołu Queen w Teatrze Aalto.

I niespodziewanie nadszedł ostatni dzień naszego pobytu. Piątek (30.09.2022) rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem w szkole, następnie zostaliśmy oficjalnie przywitani przez wicedyrektor szkoły, a później mieliśmy możliwość zapoznania się ze szkołą i uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych. Jedna godzina lekcyjna trwa 65 minut! HILFE!!! Ciekawostką jest fakt, iż w szkole Gymnasium am Stoppenberg o powierzchni około 100 000m2 uczniowie mogą uczyć się przydatnych rzeczy, jak na przykład: szycie, robótki ręczne, majsterkowanie (zajęcia rzemieślnicze: drewno, metal, tekstylia), szkoła posiada hale sportowe, boisko, basen, ogród i miejsca do nauki manualnej, a dodatkowo działają też kółka zainteresowań, np. muzyczne, teatralne, taneczne, komputerowe, plastyczne, sportowe, językowe i inne.

Spędziliśmy intensywny czas w Niemczech, dużo widzieliśmy, zwiedziliśmy, robiliśmy, rozmawialiśmy w obcych językach i nawiązywaliśmy kontakt z naszymi niemieckimi kolegami i koleżankami.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy rodzinom goszczącym, organizatorom oraz instytucji PNWM (Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży), która wspiera finansowo wymiany polsko-niemieckie.

Oczywiście nadal pozostajemy w kontakcie z naszymi nowymi znajomym i czekamy na ich przyjazd do Bielska w ziemie, prawdopodobnie już w lutym 2023! Do zobaczeni